[Wikirobota] portale na SG

Przykuta przykuta w o2.pl
Sob, 9 Sty 2010, 09:24:02 CET


haaalooo

jest tu kto?


Dnia 8 stycznia 2010 15:43 Przykuta <przykuta at o2.pl> napisał(a):

> Temat strony głównej po miesiącach rozważań wydaje się, że gdzieś utknął, ale cały czas nad nią pracujemy. Przez wakacje już prawie z Wiktorynem zdecydowaliśmy się na jakaś bardziej poważną debatę nad wyglądem, parę słów padło podczas GDJ w Sopocie. Ale cały czas lokowały nas nieszczęsne portale siedzące w boxie i jednocześnie brak ogólnych portali, jakie mają inne Wikipedie
> 
> Angielska, niemiecka, francuska w nagłówku mają wyeksponowane linki do portali zbierające sensownie treść, głownie kategorie, linki do pomniejszych portali itd. Myślałem, ze uda mi się wcześniej tym zająć, ale dopiero kilka ostatnich tygodni na to poświęciłem. Francuska ostatnio taka czyściocha, bardziej niż niemiecka:
> 
> http://fr.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Accueil_principal
> 
> Obecnie na SG w nagłówku mamy 9 linków do kategorii, słabiej niż portal prezentujących treści, a poniżej kilka indeksów, w tym przegląd dziedzin wiedzy, którego podstrony są w main i czasami bywa kwestionowane istnienie takich list w przestrzeni głównej. To jednak sprawa drugorzędna.
> 
> Chciałbym zastąpić kategorie dużymi, zbiorczymi, raczej statycznymi portalami (dynamika zmian w portalach zależna będzie od dynamiki zmian w portalach szczegółowych, a wyeksponowane na stałe - też względnie :), ale bez częstych rotacji mają być najbardziej istotne z punktu widzenia czytelnika i potencjalnego edytora linki). Portale statyczne, nawet małe są często takze statyczne (bez rzeczy do zrobienia, ciekawostek, newsów itd.)
> 
> http://de.wikipedia.org/wiki/Portal:Warschau
> 
> przeglądałem inne wiki, sposób kategoryzacji na najwyższym piętrze itd. i na wzór de wiki te same portale chciałbym wyeksponowac, jednak z rozbiciem nauki na nauki społeczno-humanistyczne oraz ścisłe i przyrodnicze. taki zabieg może się wydawać sztyczny, ale - jest ugruntoweany i w przypadku tych pierwszych mamy znaczne niedobory. W przypadku połączenia te pierwsze będą po prostu ciągle zakopane. Zastanawiam sięn nad eksponowaniem sportu i religii, ale te treści wystepują u nas obficie i też nnie byłoby sensu ich zagnieżdżać. Niemcy, przywiązani do porzadu i jakości nie bali się dać sportu i religii w main. też chyba nie powinniśmy się tego obawiać. 
> 
> http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Hauptseite
> 
> Nad jedną kwestią jeszcze sie zastanawiam - czy polskie portale wyeksponować na SG w portalu Polska, czy zagnieździć go pod geografią i tam dopiero wyeksponować z pomniejszymi portalami dotyczącymi miast, regionów itd. Polska wiki jest specyficzna, bo jednak głownie tworzona przez i dla ludności polskojęzycznej, związanej z państwem polskim. A nie chciałbym przez takie eksponowanie wywołać efektu "promowania", choć tych treści mamy baaardzo dużo. W Wikinews to nigdy problemem nie było, ze jest podział na kraj i świat, ale jednak encyklopedia to co innego.
> 
> Teraz opracowaliśmy trzy portale. Tzn. pomagał mi Wiktoryn od strony konceptu, treści itd. oraz ABach od strony technicznej, a także od czasu do czasu parę innych osób. Wygląda to tak:
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Nauki_spo%C5%82eczne_i_humanistyczne
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Nauki_%C5%9Bcis%C5%82e_i_przyrodnicze
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Kultura
> 
> To jeszcze nie jest koniec, ostatni brakujący portal to społeczeństwo, gdzie chciałbym wyeksponować biografie (tu znów mam dylemat, czy nie dać ich na górę - teraz na SG wisi kategoria i indeks w nagłówku)
> 
> Oczywiście to co jest w nagłówku, nie powinno zniknąć, ale indeksy już chyba są trochę mało atrakcyjne, np. ten:
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Indeks_kategorii
> 
> Chyba wystarczy to:
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Kategorie_G%C5%82%C3%B3wne
> 
> ta strona też chyba nie musi tam być
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wszystkie_strony
> 
> gdy mamy:
> 
> http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Indeks_hase%C5%82
> 
> tablice chyba kiedyś sam dodałem, a to nie jest specjalny kontent...
> 
> Zostawiłbym na pewno przegląd kategorii, choć dubluje link w menu, to jednak taka redundancja byłaby uprawniona i indeks haseł. 
> 
> Teraz jeszcze Mat86 szuka na en wiki mechanizmu, który pozwalałby na automatyczną rotację eksponowanych artykułów i grafik. Gdzieś na pl wiki to mamy, ale nie ma opisu, jak tego używać.
> 
> Pozostaje jeszcze kwestia zapełnienia boxu, jaki pozostanie po portalach (które przeniesiemy w postaci zbiorczej na górę). Mam parę pomysłów i niebawem je tu zapiszę... Myślę o czymś w rodzaju "Co nowego w Wikipedii", czyli o boksie, który kiedyś mieliśmy na SG. Potem będziemy mogli działać z tym dalej.
> 
> pozdrawiam
> 
> przykuta
> _______________________________________________
> Wikirobota mailing list
> Wikirobota at tools.wikimedia.pl
> http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/wikirobota
> 
> GDJ trwa
> 


Więcej informacji o liście Wikirobota