[Koalicja-l] tekst o publicznych i prywatnych podręcznikach w GW

Alek Tarkowski alek w creativecommons.pl
Pon, 9 Lut 2015, 15:22:57 CET


Marcin,

przecyztalem specjalnie jeszcze raz ten tekst, i nie widzę w nim mitów, które tak Ciebie bolą. nikt w nim nie dowodzi, że otwartość jest doskonała - cel jest taki, żeby pokazać, że jest realną alternatywą. 

porównanie z komunizmem jest mocno niefortunne, zauważ proszę że mamy w Polsce publiczny system edukacji, który wpływa na rozmiar oświaty prywatnej - i nikt jakoś tego komunizmem nie nazywa...

zauważ też, że tekst ukazuje się w momencie, gdy jedyne teksty nt. podręczników w mediach dotyczą tego, że na skutek interwencji państwa pogorszyło się firmom, a niektóre upadają. zakładam że to efekt skutecznej akcji PRowej wydawców, ja osobiście nie zgadzam się na mierzenie reformy edukacyjną miarą tego, czy rynek ma się dobrze. 

zgadzam się w jednej kwestii - że kluczowa jest jakość podręczników. tu niestety nikt nie ma realnej wiedzy - chciałbym zobaczyć jakieś analizy dowodzące, że oferta rynkowa faktycznie tę jakość zapewnia. skąd np. wiadomo, że najlepszy podręcznik robi Didasco? 
odpowiedź na to pytanie powinno być w interesie wszystkich, nawet jeśli nie zgadzamy się w kwestaich otwartości.

Co do "głębszego spojrzenia", polecam naszą ekspertyzę o rynku podręczników:
http://eid.edu.pl/blog/wpis,polski_rynek_podrecznikow_a_cyfrowa_szkola_-_przyczynek_do_dyskusji,1635.html
 szykujemy kolejną - rodzaj mini-foresightu, gdzie staramy się pokazać m.in. innowacyjne działania wydawców komercyjnych. 

ale też bardzo wierzę w konieczność dyskusji, konfrontacji opinii i perspektyw, wymiany wiedzy. widzimy wszyscy różne wycinki większego tematu. stąd bardzo podobała mi się dyskusja w ostatni czwartek, zorganizowana przez Szkołę Liderów.

pozdrowienia,

AlekOn Feb 6, 2015, at 15:37, Marcin Polak <marcin.j.polak w gmail.com> wrote:

> W odpowiedzi na tekst z GW:
> 
> No niestety świat nie jest albo biały albo czarny i w tym artykule jest też wiele mitów, które są upowszechniane świadomie lub nieświadomie przez zwolenników otwartości. Wynika z tego np. że wszystko co otwarte to dobre (bo jak nawet złe otwarte to można sobie poprawić do woli). Komunizm w sumie też reklamowano podobnie. Dlatego nie jestem 100% zwolennikiem otwartości i moje podmioty nie należą do KOEDu... i pewnie nie będą, dopóki taka będzie dominowała filozofia otwartości.
> 
> Ciekaw jestem tylko dlaczego na spotkaniach nauczycieli wczesnoszkolnych, które organizowało CEO, ponad 90% ocen tegoż wspaniałego Naszego elementarza było negatywnych (dobrze pamiętam co mówiłaś Alicja?). Lepsze "otwarte" G... za które zapłaciliśmy kilkadziesiąt milionów złotych z publicznego budżetu niż "zamknięte" G... którego całe ryzyko bierze na siebie ten okropny prywaciarz lub jeszcze lepiej "oligopolista"? 
> 
> Jako prywatny mikrowydawca (choć nie podręczników szkolnych) jak najbardziej rozumiem obawy i niechęci wydawnictw, które latami wypracowywały lepsze lub gorsze propozycje wydawnicze. Paradoksalnie - najlepszy podręcznik dla klas I-III malutkiego wydawnictwa Didasco z Warszawy przestaje być wydawany, bo Państwo uznało, że jego "zamkniętość" zagraża interesowi społecznemu (tj. przyczynia się do wydawania przez rodziców pieniędzy na podręczniki, a to przecie skandal). Na górników możemy wydawać setki miliardów pieniędzy rodziców (z podatków), ale jednego miliarda na podręczniki nie. Ot cała filozofia dobroczynnego państwa miłościwie nam panującego... no i chyba zwolenników otwartości.
> 
> Marzę, żeby Centrum Cyfrowe znacznie głębiej patrzyło patrzyło na problemy edukacji. Niestety coraz mniej was rozumiem...
> 
> Przepraszam za chaotyczne myśli, kiedyś się wezmę i napiszę porządniejszy tekst. Ale na razie niestety muszą próbować zarobić na życie na rynku edukacyjnym :-) A to wbrew upowszechnianym mitom, bardzo ciężki kawałek chleba...
> 
> Z pozdrowieniami
> 
> Marcin Polak
> 
> W dniu 6 lutego 2015 14:27 użytkownik Alek Tarkowski <atarkowski w centrumcyfrowe.pl> napisał:
> Witajcie,
> 
> polecam w dzisiejszej "Wyborczej" tekst Anny Mazgal i Jana Strycharza nt. podręczników (tych otwartych i tych nie-otwartych).
> 
> 
> "Jeszcze nie wyrośliśmy z mentalności lat 90. - inicjatywa prywatna jest dobra, służy różnorodności i wymusza niższe ceny. Państwo jest złe - bo publiczne, więc tak naprawdę niczyje - oraz drogie w utrzymaniu. Zgodnie z tą logiką to wydawcy prywatni mają najwięcej do zaproponowania rodzicom - bo konkurencyjnie znaczy tanio, nauczycielom - bo wydatki rodziców finansują nie tylko podręczniki, ale też scenariusze lekcji dla nauczycieli, dzieciom - bo jest kolorowo i z naklejkami do wklejania, oraz autorom - bo wydawnictwo to mecenas dbający o jakość i zysk dzięki zamkniętym modelom prawnoautorskim.
> 
> W dyskusji o działaniach resortu oświaty dominuje retoryka wolnego rynku, któremu nie wolno przeszkadzać. Jednak doskonały, samoregulujący się rynek to tylko idea, podobnie jak doskonale funkcjonujące państwo. W rzeczywistości rynków jest wiele, a rządzi nimi reguła dobrze opisanych przez ekonomistów zawodności. Rynki mają także realizować funkcje społeczne, w tym zapewniać dostęp do treści edukacyjnych, które wspierają edukację na miarę aktualnych potrzeb. Jeśli te potrzeby nie są zaspokajane, rynki podlegają regulacji i nie jest to socjalistyczna mantra, ale zdrowy rozsądek w służbie społeczeństwu."
> 
> http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,17365990,XXI_wiek_bedzie_wiekiem_otwartosci_i_roznorodnosci.html#ixzz3QyH7dQe7
> --
> dyrektor, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska
> Twitter: @atarkowski 
> WWW: centrumcyfrowe.pl / creativecommons.pl
> 
> polecam: 
> uwolnij.podrecznik.org / otwartawiedza.pl / otwartengo.pl / otwartezabytki.pl 
> 
> 
> 
> 
> _______________________________________________
> Lista dyskusyjna koalicja-l
> koalicja-l w koed.org.pl
> http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/koalicja-l
> 
> 
> _______________________________________________
> Lista dyskusyjna koalicja-l
> koalicja-l w koed.org.pl
> http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/koalicja-l

--
koordynator, Creative Commons Polska
European Policy Fellow, Creative Commons
Twitter: @atarkowski / @ccpolska
WWW: creativecommons.pl / oerpolicy.eu

polecam: 
uwolnij.podrecznik.org / otwartawiedza.pl / otwartezabytki.pl 
-------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://tools.wikimedia.pl/pipermail/koalicja-l/attachments/20150209/5b2024e2/attachment.html>


Więcej informacji o liście koalicja-l