[Koalicja-l] O muzeach raz jeszcze

Bożena Bednarek-Michalska b.michalska w bu.uni.torun.pl
Śro, 21 Lis 2012, 12:33:01 CET


bo nowelizacji jest za duzo, a my nie spimy pod sejmem

Cytowanie Tomasz Ganicz <polimerek w gmail.com>:

> W dniu 20 listopada 2012 17:51 użytkownik Jacek Maj  
> <jacek w ca.org.pl> napisał:
>> Dziękuję Wam za odpowiedzi.
>> Jak tej sprawie można w końcu ukręcić łeb? Znam wielu naukowców,
>> którzy z powodu ustalanych przez muzea opłat rezygnują z zamieszczania
>> reprodukcji w artykułach. Ma to wpływ na uprawianie nauki, albowiem
>> np. w historii sztuki ilustracja ma często charakter dowodowy (jak np.
>> przypis).
>> Przesłałem prawnikom różne linki (w tym wskazane przez Was i Vaglę),
>> ale dostaję ciągle podobne odpowiedzi. Przykład:
>> "muzeum może pobierać opłaty, gdyż ma ku temu podstawę prawną w
>> artykułach art. 25 i 25 a ustawy o muzeach. W mojej ocenie, nawet
>> musi, co sugerują słowa (...) Muzeum pobiera (...), o ile dyrektor nie
>> odstąpi od tego obowiązku: (...) w uzasadnionych przypadkach dyrektor
>> muzeum może ustalić opłatę ulgową lub zwolnić z opłaty(...).
>> Uwzględniając interes finansowy muzeów, problem ten można rozwiązać
>> poprzez dodanie do ustawy legalnej definicji uzasadnionych przypadków.
>> Mimo iż upłynęły ustawowe 70 lat od śmierci artysty, muzeum nadal ma
>> możliwość do pobierania opłaty za udostępnienie obiektów i decydowania
>> o sposobie rozpowszechnienia wizerunku muzealiów. Należy nadmienić, iż
>> instytucji tej przysługują również uprawnienia właścicielskie do
>> dysponowania i pobierania korzyści z posiadanej rzeczy, co gwarantuje
>> kodeks cywilny".
>
> Przejrzałem ustawę muzealną po noweli z 2010 i faktycznie tam dodano
> te punkty o wizerunku. Zastanawiam się, czy to czasem nie jest
> niestety efekt naszej działalności - to znaczy tych zapytań do
> Ministerstwa. Była też w 2009 interpelacja poselska w tej sprawie.
> Inna sprawa - to nie słyszałem dotąd o przypadku aby jakieś muzeum
> próbowało egzekwować skutecznie ten przepis. Taka sprawa by mogła być
> ciekawa, bo w tej ustawie nie ma definicji pojęcia owego wizerunku -
> czy np. zdjęcie to jest wizerunek - a odręcznie zrobiona kopia już
> nie? W Polsce np. jest paru co najmniej rzemieślników, którzy robią na
> zamówienie kopie obrazów Matejki (i nie tylko) i nie sądzę aby mieli
> umowy ze wszystkimi muzeami, w których te obrazy są. Kopiują
> przeważnie nie z obrazów, tylko z np. dobrej jakości zdjęć.
>
> W każdym razie - jakby na to nie patrzeć - wyraźnie przespaliśmy tę
> nowelizację (i jej skutki...).
>
> --
> Tomek "Polimerek" Ganicz
> http://pl.wikimedia.org/wiki/User:Polimerek
> http://www.ganicz.pl/poli/
> http://www.cbmm.lodz.pl/work.php?id=29&title=tomasz-ganicz
> _______________________________________________
> Lista dyskusyjna koalicja-l
> koalicja-l w koed.org.pl
> http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/koalicja-l
>



Bożena Bednarek-Michalska
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
Zastępca dyrektora ds. Informacji i Innowacji
87-100 Toruń
ul. Gagarina 13
tel.: (48+56) 6114417
komórka: 669601898.



Więcej informacji o liście koalicja-l