[Koalicja-l] Otwarty mandat w ICM

Alek Tarkowski alek w creativecommons.pl
Pon, 24 Lis 2014, 14:32:44 CET


Cześć,

mam jedno pytanie: jeśli dobrze rozumiem treść zarządzenia, to dotyczy ono jedynie drogi zielonej - zobowiązuje do publikacji w repozytorium CEON. natomiast w opisie zarządzenia jest też mowa o drodze złotej. Czy dobrze rozumiem, że ICM opowiada się za drogą zieloną - zakłada przy tym, że część naukowców będzie publikować w drodze złotej (jak rozumiem także wtedy muszą zdeponować tekst w repozytorium CEON).
Pytam o to, bo to kluczowa decyzja, przed którą staną też inne podmioty.

pozdrowienia,

Alek

On Nov 24, 2014, at 12:55, Krzysztof Siewicz <siewi w interia.pl> wrote:

> Nowelizacja regulaminu byłaby oczywiście najlepszym rozwiązaniem z tego powodu, że mogłaby wprowadzić politykę otwartości na poziomie całego UW w sposób jednolity. Ale w mojej ocenie zarządzenie kierownika jednostki jest również możliwym rozwiązaniem, jeżeli regulamin tego nie zakazuje. Zarządzenie przyjęte w ICM nie pozbawia pracowników swobody wyboru czasopisma (zresztą na podstawie regulaminu pracownik nie ma i tak pełnej swobody wyboru miejsca publikacji, gdyż skądinąd rozliczany jest z publikacji jak najwyżej punktowanych), gdyż niezależnie od tego wyboru wymaga po prostu zapewnienia możliwości zdeponowania publikacji w repozytorium.
> 
> W skrócie zarządzenie sprowadza się do wymagania, aby pracownik skorzystał z dostępnej u danego wydawcy drogi złotej, jeżeli w ramach przyznanego finansowania (np. grantu) dysponuje na to środkami, a w przeciwnym wypadku aby skorzystał z udostępnianej przez wydawcę drogi zielonej. Obie drogi albo przynajmniej jedna z nich są w zasadzie standardowo dostępne zarówno u zagranicznych, jak i polskich wydawców - jeżeli nie domyślnie (większość), to w wyniku wynegocjowania licencji niewyłącznej.
> 
> Pozdrawiam,
> Krzysztof Siewicz
> CeON ICM UW
> 
> W dniu 23.11.2014 o 13:17, Janusz S. Bien pisze:
>> Jestem oczywiście za otwartym mandatem, ale mam wątpliwość, czy może on być wprowadzony zarządzeniem kierownika jednostki.
>> 
>> W zarządzeniu prof. Niezgódki czytamy, że nie narusza ono obowiązków pracowników wynikających z Regulaminu nabywania, korzystania i ochrony własności intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim, ale wydaje się, że narusza ich prawa przyznane tym regulaminem.
>> 
>> Właściwy sposób to chyba nowelizacja regulaminu, która i tak będzie musiała nastąpić ze względu na nową ustawę.
>> 
>> Z poważaniem
>> 
>> JSB
>> 
> 
> _______________________________________________
> Lista dyskusyjna koalicja-l
> koalicja-l w koed.org.pl
> http://tools.wikimedia.pl/mailman/listinfo/koalicja-l

--
koordynator, Creative Commons Polska
European Policy Advisor, Creative Commons
Twitter: @atarkowski / @ccpolska
WWW: creativecommons.pl / oerpolicy.eu

polecam: 
uwolnij.podrecznik.org / otwartawiedza.pl / otwartezabytki.pl -------------- następna część ---------
Załącznik HTML został usunięty...
URL:  <http://tools.wikimedia.pl/pipermail/koalicja-l/attachments/20141124/6c0606d8/attachment.html>


Więcej informacji o liście koalicja-l